Czekamy na lato jak na Boże Narodzenie. Tęsknimy za dłuższymi, gorącymi dniami, rozgwieżdżonym letnim niebem, lodami, wypoczynkiem nad wodą lub w górach. Gdyby tak można było zatrzymać tę piękną porę roku w słoiku — marzymy. Ale lato to też czas, kiedy szukamy odpowiedniego ubrania, które zapewni optymalne utrzymanie ciała w stałej temperaturze, będzie przewiewne i pasowało na każdą okazję. Jak wybrać tkaniny na lato? Co nosić w gorące dni? Podpowiadam.
Najlepsze materiały na lato
Aby dobrze przygotować się do lata, nie można zapominać o kilku istotnych kwestiach przy wyborze tkanin, którymi otulamy ciała. Szukajmy nie tylko takich, które zapewnią nam optymalne uczucie chłodu, ale przede wszystkim takie, które są hipoalergiczne i higroskopijne.
Zwróć uwagę na to, że właściwości te obowiązują niezależnie, czy materiał, z którego uszyte jest ubranie, jest naturalny lub sztuczny. Zwłaszcza latem należy zadbać o to, w czym chodzimy.
Zwróćmy uwagę nie tylko na sam materiał, ale też fason, a nawet kolor, które mają znaczenie dla naszego samopoczucia. Jaka więc powinna być idealna tkanina na lato? Przede wszystkim:
- przewiewna;
- nie przykleja się do skóry;
- higroskopijna.
Latem najlepiej zrezygnujmy z włókien syntetycznych (poliamid, poliester, lycra, elastan, akryl) na rzecz naturalnych materiałów. Pamiętajmy, że luźne fasony są zdecydowanie korzystniejsze dla naszej skóry.
Tkaniny idealne na upały
Co prawda, nie istnieje materiał idealny, ale zdecydowanie bardziej komfortowo czujemy się w rzeczach przewiewnych i wygodnych, niż w ubraniach uszytych ze sztucznych włókien.
Pułapką niekiedy jest cena. Kuszą nas kolorowe, często produkowane z nienaturalnych materiałów ubrania na lato. Kierując się wyborem ubrań, należy przede wszystkim zapoznać się ze składem, który umieszczony jest na metkach.
Do materiałów, które zaliczamy jako idealne na upały, należą:
- len
- bawełna organiczna
- wełna (cool wool)
- jedwab
Jeśli na metce widnieją takie materiały jak: wiskoza, rayon, cupro, lyocell, modal i micromodal, możemy zaufać producentowi. Są to materiały produkowane sztucznie, chociaż ich właściwości również świetnie sprawdzają się latem.
Bawełna organiczna
Myśląc o ubraniach na lato, od razu przychodzi nam do głowy bawełna. Jest miękka, przyjemna w noszeniu, naturalna i przewiewna. Bawełna jest materiałem wysoko higroskopijnym — potrafi pochłonąć nawet 25% wilgoci z ciała i nadal wygląda na suchą. Zatrzymuje ciepło, więc nosząc ją, towarzyszy nam uczucie chłodu.
Bawełna jest idealnym materiałem dla skóry wrażliwej — nie uczula i pozwala jej „oddychać”. Noszenie ułatwia także szybkie prasowanie. Wadą bawełny jest niestety proces jej produkcji — jej uprawa oraz obróbka obciąża środowisko. Dlatego jeśli chcesz zadbać o przyrodę, wybieraj produkty ze 100% bawełny organicznej bio z certyfikatami Oeko Tex i GOTS. Wówczas masz pewność, że otrzymujesz ubranie wyprodukowane w etyczny i ekologiczny sposób.
Len
Len przez wiele lat szczycił się złą sławą, jako materiał szorstki i nieprzyjemny w noszeniu. Aktualnie jednak to on jest królem tkanin idealnych na lato, dzięki domieszkom innych włókien i nowoczesnemu procesowi produkcji.
Jest to materiał pochodzenia naturalnego. Uważany jest za jeden z najbardziej ekologicznych, ze względu na mniejsze zapotrzebowanie wody w trakcie produkcji. Dodatkowo jest biodegradowalny i uprawiany w Polsce.
Len jest materiałem o rewelacyjnych właściwościach — przewiewny, odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i zapewnia uczucie suchości na dłużej niż bawełna. Nie elektryzuje się, nie powoduje alergii, chłodzi, a jeśli podlega maglowaniu, tworzy ochronę przed promieniowaniem UV.
Mówi się, że wadą lnu jest jego podatność na gniecenie się, ale według nas to jego wielka zaleta.
Najlepiej widać to na naszych sukienkach, kimonach i pościeli. Zagniecenia dodają miękkości, a nieregularna faktura dodaje odwagi, by z lnu korzystać, a nie tylko go wygładzać i na niego patrzeć.
Wełna Cool Wool
Zaskakującym materiałem na lato jest wełna. Jednak jej właściwości termoregulacyjne powodują, że zimą nas grzeje, a latem chłodzi. Wybierając ubrania z tego włókna, zwróćcie uwagę na splot — im większe „oczka”, tym większe właściwości chłodzenia.
W dotyku przypomina len i jest odporna na kurz oraz pot.
Jedwab
O ile na wieczór nadaje się idealnie, tak w trakcie upalnego dnia jedwab zdecydowanie nie poleca się na noszenie na co dzień. Dlaczego? Jedwab posiada wysokie właściwości higroskopijne — potrafi pochłonąć nawet 30% pary wodnej. W odróżnieniu od bawełny, niestety, na materiale pojawiają się mokre, nieestetyczne plamy.
Jest to materiał idealny dla alergików, odporny na rozciąganie, delikatny i przewiewny. Ma jednak tendencje do „przyklejania się” do ciała, dlatego ważne, by wybrać luźniejszy fason, z wiskozową podszewką.
Jedwab jest materiałem nieodpornym na promienie słoneczne, ciemne kolory tracą intensywność i mogą ulec rozciągnięciu się.
Sztuczne tkaniny na lato
Mimo że sztuczne tkaniny nie są ani zdrowe, ani wygodne w noszeniu, to jednak istnieją takie, które polecane są na lato. Szczególnie takie, które wytwarzane są z celulozy: wiskoza, cupro, lyocell i modal.
Wiskoza
Wiskoza jest materiałem celulozowym I generacji. Jest przewiewna, miękka, lekka i przyjemna w noszeniu, ale niestety szybko się gniecie i nie jest zbyt wytrzymała. Ma dobre właściwości higroskopijne, nie uczula i nie podrażnia skóry. Wiskoza wykorzystywana jest często jako dodatek do włókien naturalnych.
Jej zaletą jest to, że dobrze przyjmuje barwnik i posiada wyraziste kolory.
Cupro
Cupro łączy cechy bawełny, jedwabiu i wiskozy. To materiał wytrzymały i odporny na promienie słoneczne. Układa się jak jedwab, ale w przeciwieństwie do niego, jest materiałem oddychającym i regulującym temperaturę zupełnie jak bawełna.
Mieszanka cupro z wiskozą zapewnia przyjemne uczucie chłodu i sprawdza się idealnie jako przewiewna mieszanka.
Lyocell
Zwany także sztucznym jedwabiem, lyocell jest włóknem celulozowym III generacji. Do jego produkcji nie używa się silnych rozpuszczalników oraz dużej ilości wody.
To materiał bardzo higieniczny, gdyż zapewnia o 50% wyższą higroskopijność niż bawełna i lepiej odprowadza wilgoć niż modal. Lyocell jest przewiewny, wytrzymały i miękki. Dodatkowo to materiał eko — ulega biodegradacji.
Modal
Włókno celulozowe II generacji powstałe na bazie wiskozy. Modal jest materiałem miękkim, odpornym na uszkodzenia i sprężysty. Dzięki atłasowemu połyskowi nadaje szyku. Jeśli cierpicie na AZS (atopowe zapalenie skóry), koniecznie sięgnijcie po modal, gdyż nie uczula i nie uwrażliwia skóry.
Modal jest uważany za jeden z najprzyjemniejszych w noszeniu materiałów.
Podsumowanie
Latem chcemy czuć się i wyglądać dobrze w ubraniach. Dlatego wybór tkanin powinien być priorytetem w poszukiwaniu kreacji na każdą porę dnia i nocy. Warto zawsze pamiętać o procesie obróbki włókien oraz ich wytrzymałości nie tylko na promienie słoneczne, ale też pranie.
Aby tkaniny na lato służyły nam dłużej, dobierajmy takie mieszanki, aby nasza skóra nie ucierpiała w trakcie upałów. Pozwólmy naturalnym materiałom otulać nasze ciała i tym samym pozwólmy oddychać skórze. Na pewno się odwdzięczy za to!