Wełna to słowo klucz jesienią i zimą. Zauważyłam to już dawno, zresztą sama stawiam na naturalne „ocieplacze”, a wełna do takich należy. Wełna to nie klasyk, to nie tradycja czy moda, to kojące właściwości, sprawdzony efekt i ciepło, którego tak bardzo potrzebujemy.
Jestem fanką naturalnych materiałów, produktów, które współgrają z organizmem człowieka, które go wspierają, a nie narażają na dyskomfort.
W sklepie Kokondesign sprzedaję wełniane pledy i poduchy, bo dobrze wiem, jak miło jest schować się pod ciepłym kocem zaraz po przyjściu do domu, szczególnie po trudnym, aktywnym i wyczerpującym dniu. Kanapa, wełniany koc, miękka poducha, herbata, podcast albo odcinek dobrego lekkiego serialu to pomysł na jesienne i zimowe wieczory. Pomysł, który każdy już zna, wielokrotnie przetestował i poleca innym. Tak jak ja!
Zanim sprawdzisz, jak wyglądają minimalistyczne, wełniane koce, w których się zakochałam w tym sezonie, poznaj właściwości wełny, na które ja zwracam uwagę, które bardzo cenię i które sprawiają, że wełna jest tkaniną wręcz niezbędną jesienią i zimą.
Oto wełna i jej właściwości, które doceniam każdej jesieni i zimy
Właściwości termoizolacyjne wełny
Wełna pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała, co zapobiega przegrzaniu się lub odwrotnie — wyziębieniu. Wełna zapewnia cyrkulację powietrza, odprowadza wilgoć na zewnątrz, co bardzo, ale to bardzo wpływa na nasz komfort.
Wełna jest miła w użyciu
To znaczy, że nie wymaga prasowania, a gdy rozciągniesz wełniany pled, on zaraz wraca do naturalnego rozmiaru. Wełna jest sprężysta, trwała i odporna na ścieranie.
Właściwości higroskopijne wełny
Ze względu na swoją budowę, włókna wełny mają zdolność wchłaniania i utrzymywania wilgoci, którą przyswajają z otoczenia. A to znaczy, że nawet jeśli wchodzimy do mocno ogrzewanego pomieszczenia, nadal czujemy się komfortowo.
Właściwości antyalergiczne wełny
Wełna jest zdrowia, tak można ją określić w jednym zdaniu. Dla wielu moich Klientów istotne jest to, że wełna jest antyalergiczna. Wręcz polecana jest tym, którzy zmagają się z alergią! Dlatego doceniam, że wełna nie gromadzi kurzu, a to sprawia, że wewnątrz wełnianych włókien nie rozwijają się roztocza. Jest to możliwe, gdyż w wełnie obecna jest lanolina, naturalny wosk wytwarzany przez owce, który chroni wełnę, zapobiega wchłanianiu zabrudzeń, zapachów itp.
A teraz spójrz na wełniane pledy i wełniane poduchy, które możesz zamówić w wielu rozmiarach. Zaczyna robić się zimno, przyda się każde źródło ciepła, prawda? 🙂
Zdjęcia: Zoriana Nestorowicz